Allen Bradley + Siemens – komunikacja pomiędzy ControlLogix, a S7-1200

Tym razem chciałbym przedstawić sposób komunikacji pomiędzy sterownikiem siemens z rodziny S7-1200 lub S7-1500 a sterownikiem firmy Allen Bradley typu Controllogix.

Bezpośrednie połączenie pomiędzy tymi dwoma sterownikami jest możliwe poprzez specjalne urządzenia – np. poprzez urządzenia Prosoft (ILX56-MM). Jednak te rozwiązanie jest – nie ukrywajmy – dość drogie. Jednak przyglądając się tym sterownikom (a dokładnie specyfikacji technicznej sterownik S7 oraz modułu 1756-EN2T ver. D), można dojść do wnioski, że oba te urządzenia posiadają ethernet (nawet nie trzeba sięgać do dokumentacji – posiadają przecież złącza RJ45 😉 ) Więc dlaczego by nie spróbować skorzystać ze zwykłego protokołu internetowego jakim jest  TCP/IP. Jednak jak wszystko w automatyce – należy dla każdego sterownika napisać odpowiedni fragment kodu, który powoduje utworzenie połączenia i wymianę danych – klient-serwer.

Firma Siemens udostępnia gotowe biblioteki do siemens jak i do sterownika CotnrolLogix wraz z instrukcją dodania bibliotek i konfiguracji. Można je znaleźć pod tym linkiem.

Tutaj wielki ukłon w stronę programistów ze siemensa, którzy wykonali większość pracy za nas. Na nas bowiem teraz spoczywa wykonanie kodu, który umożliwi resetowanie połączenia, a także ewentualną obsługę błędów, oraz interpretację odebranych danych. Dla nowszych wersji TIA portal polecam wykonanie własnego połączenia TCP/IP poprzez wykorzystanie bloczków TCON, TSEND, TRECV (po konwersji 'gotowca’ do wersji TIA 13, lub 14 działa on również poprawnie – decyzja należy do Ciebie).

Należy również zwrócić uwagę na wersję moduły ethernetowego od AB – komunikacja ta podobno nie działa na starszych wersjach układu 1756-EN2T (testowałem jedynie na wersji D, więc jak ktoś będzie miał okazję przetestować na innych wersjach, to niech podzieli się z wynikami testów komentarzach pod tym wpisem).

Przed użyciem z powyższych bibliotek zachęcam do zapoznania się z instrukcją, którą udostępnia Siemens wraz z bibliotekami oraz z notą dotyczącą konfiguracji zdarzeń message w sterownikach AB, którą można znaleźć pod tym adresem.

Dla niektórych wersji procesora AB wymagane będzie zaznaczenie opcji delete socket dla niektórych obsługiwanych message

Mam nadzieję, że uda wam się wykonać stabilne połączenie pomiędzy tymi sterownikami.

Podczas pierwszych prób może wam się nie udać nawiązać stabilnego połączenia – nie zrażajcie się tylko próbujcie dalej. Dla pocieszenia mogę powiedzieć że dopiero po około 3 dniach pracy nad komunikacją udało mi się wymienić pojedyncze dane. Natomiast podczas testów 3 tygodniowych, nie napotkałem na błędy w komunikacji, oraz na „zawieszenie” – nie nastąpiło żadne zerwanie połączenia, komunikacja była stabilna.

Na chwilę obecną połączenie działa bez problemu od połowy lutego.

Pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *