Backup danych na dysku sieciowym opartym na OMV – RSYNC

Jak już mamy dysk sieciowy i umieszczamy na nim dane, po jakimś czasie, okazuje się że dobrze by było posiadać kopię tego dysku, na wypadek gdyby dysk ten uległ uszkodzeniu, co może być spowodowane np. częstym dostępem do tego dysku (dlatego też na dyski sieciowe wybiera się odpowiednie nośniki pamięci posiadające dużą liczbę możliwych odczytów i zapisów, oraz dużą liczbę godzin pracy).

Kopię danych możemy wykonać dla każdego z folderów z różną częstotliwością, a miejscem docelowym może być ten sam dysk, jak i inny podłączony do urządzenia. Można również zapisać kopię w lokalizacji zdalnej. W tym przykładzie przedstawię, jak zrobić taką kopię lokalnie, na kolejnym pendrive. Tak więc, wcześniej przygotowałem i zamontowałem pendrive do raspberry pi, oraz utworzyłem folder o nazwie kopia.

W celu synchronizacji, czy jak kto woli automatycznej kopii plików wykorzystamy wbudowane narzędzie, jakim jest rsyns, umożliwiające w dużym zakresie parametryzację wykonywania kopii. Przechodzimy więc w lewym drzewie kolejno Usługi->Rsync->Zadania. Otworzy się nowe okienko w którym nad tabelką naciskamy ikonkę plusa, która to utworzy nowe zadanie.

Następnie pojawia nam się okienko w którym możemy odpowiedni skonfigurować nasze zadanie, dotyczące tworzenia kopii plików. Jak wspomniałem we wstępie, kopie będziemy dokonywać lokalnie, więc po aktywowaniu zadania, wybieramy tworzenie kopii lokalnej, a następnie wybieramy folder źródłowy z którego będą tworzone kopie, a następnie folder docelowy do którego będziemy kopiować. Następnie ustawiamy kiedy kopia się ma wykonywać – w jakich godzinach i w jakich dniach. Pozostałą konfigurację pozostawiamy tak jak jest domyślnie. W zależności od potrzeb polecam zaznaczyć ostatnią i 3 od końca opcję. Opcja Usuń, powoduje skasowanie plików po stronie odbiorczej, jeżeli nie istnieją po stronie źródłowej – jak nam zależy na pozostawieniu plików jeśli zostały usunięte ze źródła to nie zaznaczaj tej opcji. W opcjach serwera OMV można utworzyć kosz, który to automatycznie będzie przenosił usunięte pliki do specjalnego folderu – może opiszę jak to ustawić ;). Natomiast kolejną opcją do zaznaczenia jest opcja dotycząca atrybutów plików – atrybuty są to uprawnienia, właściwości danych plików, zaznaczając tą opcję zachowujemy źródłowe właściwości plików.

Zapisujemy i potwierdzamy chęć zapisania nowego zadania. No i takim sposobem mamy ustawione zadanie dotyczące tworzenia kopii plików. Aby wykonać ręcznie zadanie, należy je zaznaczyć a następnie nad tabelką nacisnąć ikonkę strzałki (play). Zostanie wykonane natychmiast zadania.


Dziękuję i zachęcam do komentowania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *