COM detect (stara nazwa COM finder). Wykrywanie podłączonych urządzeń jako serial port

Dawno nie umieściłem jakiegoś wpisy, więc postanowiłem, że przedstawię program, który został stworzony z potrzeby chwili. Denerwowało mnie, że za każdym razem jak podłączałem jakieś urządzenie które jest wykrywane jako port COM, musiałem przez wiele okienek przechodzić do menedżera urządzeń, żeby sprawdzić pod jakim portem zostało wykryte nowe urządzenie. Więc powstał ten program, który wykrywa i wyświetla dostępne porty COM.

Program com finder

Oprócz samego wykrywania portów COM, możliwe jest uruchomienie terminala, np. putty – potrzebne szczególnie przy pracy z mikrokontrolerami. Jeżeli został „zainstalowany” terminal putty, nie trzeba wskazywać jego lokalizacji na dysku. W przeciwnym razie, należy wcisnąć przycisk z ikonką folderu i wskazać lokalizację programu putty. Dodatkowo, można skonfigurować wartość baudrate z jaką będzie się dane urządzenie komunikować.

Obsługa jest dość prosta: po uruchomieniu w menu rozwijalnym są aktualnie dostępne porty. Jeżeli podłączymy, lub odłączymy urządzenie wystarczy nacisnąć przycisk odśwież aby zaktualizować listę portów. Jeżeli chcemy uruchomić program putty (musi on być dostępny na komputerze – program com finder nie posiada w swoich zasobach tego terminala) z poziomu tej aplikacji należy wcisnąć przycisk Uruchom.

Niestety, na chwilę obecną nie ma możliwości automatycznego wykrywania podłączonego urządzenia, jak i nazwy podłączonego urządzenia. Jak znajdę dłuższą chwilę wolnego czasu to postaram się trochę rozbudować ten programik.

Dajcie znać czy program wam się uruchamia.

Dodano (31 grudzień 2021r):

Jest nowa wersja, w której po zminimalizowaniu program chowa się do traya, a podczas podłączenia, bądź odłączenia urządzenia wyświetla się odpowiednia informacja (notyfikacja) dot. danego portu. Zapisywane jest również w ustawieniach prędkość baudrate – zapisuje się po wciśnięciu enter, gdy mamy aktywny obszar do wpisywania prędkości.

Poniżej możecie go pobrać (aktualną wersję).

Pobierz “DS_com_detect”

DS_com_detect_v102.zip – Pobrano 358 razy – 242,26 KB

Poniżej wszystkie dostępne wersje:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *