Dostęp do raspberry pi – gdy nie masz zewnętrznego IP. Hamachi

Coraz więcej osób nie posiada stałego adresu IP, tylko lokalne, przydzielane przez dostawcę internetu. Na zewnątrz wiele osób w danej sieci widocznych jest z jednego adresu IP.

Za czasów Neostrady czy podobnych usług przydzielony był adres IP dynamiczny ale zewnętrzny i przy wykorzystaniu DDNS, oraz odpowiedniego routera możliwe było połączenie się z urządzeniami w naszej sieci z zewnątrz. Teraz coraz więcej osób nie posiada zewnętrznego adresu IP i trzeba radzić sobie w inny sposób.

Teraz z pomocą przychodzi hamachi. Jest to program/usługa która w wersji podstawowej pozwala podłączyć się w sieci do 5 urządzeń. Prostymi słowami – emuluje sieć lokalną dla urządzeń znajdujących się w różnych sieciach i rejonach świata. Nie potrzebne są żadne adresy zewnętrzne IP, żeby można było się ze sobą połączyć. Usługa ta instaluje na komputerze kartę sieciową, która łączy się z serwerami hamachi i nadawane są odpowiednie adresy IP dla tej nowej karty.

W pierwszej kolejności instalujemy potrzebne rozszerzenia:

sudo apt-get install lsb-core

Następnie wchodzimy na stronę gdzie można pobrać hamachi i szukamy wersji dla procesorów ARM (ARM version (BETA)). Sprawdzamy jak nazywa się aktualna wersja i pobieramy plik poprzez polecenie wget, a następnie instalujemy pobrany plik deb. Wykorzystujemy do tego polecenia:

sudo wget https://www.vpn.net/installers/logmein-hamachi_2.1.0.198-1_armhf.deb
sudo dpkg -i logmein-hamachi_2.1.0.198-1_armhf.deb

Po poprawnym zainstalowaniu aplikacji w pierwszej kolejności umieścimy w skrypcie startowym

sudo nano /etc/rc.local

komendę uruchamiającą hamachi:

sudo update-rc.d logmein-hamachi defaults

Następnie wchodzimy na stronę https://secure.logmein.com/ i zakładamy darmowe konto. Dzięki temu mamy możliwość zdalnej konfiguracjami naszych sieci. Przypominam, że dla darmowego konta możliwe jest podłączenie do jednej sieci 5 urządzeń.

Następnym krokiem jest konfiguracja hamachi na naszej malince. Są dwa sposoby aby dodać nasze urządzenie do sieci w hamachi.

Pierwszy sposób wg mnie najprostszy i najszybszy polega jedynie na zalogowaniu się z raspberry pi do hamachi (oraz dołączeniu naszego konta w RPI), a następnie na stronie internetowej https://secure.logmein.com dodanie naszego urządzenia do odpowiedniej sieci. W celu zalogowania się RPI do hamachi należy wywołać komendę:

sudo hamachi login

Po prawidłowym zalogowaniu się do sieci hamachi (Logging in ………. ok), przystępujemy do dołączenia naszego urządzenia do utworzonego wcześniej konta. Podczas wywoływania poniższych poleceń używamy loginu i hasła które zostały zdefiniowane podczas tworzenia konta na stronie internetowej logmein

sudo hamachi attach adres_email
sudo hamachi set-nick testy_strony

zamiast adres_email wpisujemy adres użyty do założenia konta, natomiast zamiast testy_strony wpisujemy dowolny nick – dzięki temu rozpoznamy nasze urządzenie w naszej sieci hamachi. Następnym krokiem jest przejście do strony logmein, w zakładce Networks->My Networks w górnej części widzimy informację, że jest oczekujące jedno zapytanie dot. dołączenia do naszego profilu. Klikamy na nie, dzięki czemu mamy możliwość potwierdzenia nowego zapytania (Join Request). Wybieramy Accept a następnie Save. Nasze urządzenie jest już dołączone do naszego profilu.

Aby utworzyć nową sieć należy w zakładce Networks->My Networks  wybrać opcję Add Network. W polach wpisujemy nazwę sieci (opis nie jest wymagany). Wybieramy również typ naszej sieci – ja przeważnie wybieram typu Mesh. Przechodzimy dalej klikając continue. W kolejnym oknie jest możliwość m.in. sposób dołączenia do danej sieci. Domyślnie jest ustawione aby administrator (czyli my) zatwierdzali dołączenie do sieci. Resztę pozostawiam tak jak jest i przechodzimy dalej. W kolejnym oknie wybieramy urządzenia które mają być dołączone do tej sieci. Wybieramy urządzenia, które chcemy aby były dołączone do tej sieci i kończymy tą konfigurację.

Jest możliwe również dodanie/usunięcie urządzeń w późniejszym czasie poprzez kliknięcie na liczbę klientów w danej sieci i odpowiednie zaznaczenie danej sieci w nowym oknie, które się pojawi.

Drugi sposób polega na dołączeniu się bezpośrednio do sieci znając jej ID. Dołączenie polega na wpisaniu komendy:

sudo hamachi do-join numer_ID

gdzie numer_ID to numer odczytany z naszej sieci. Aby odczytać numer ID sieci, należy kliknąć na liczbę klientów w danej sieci i w zakładce Memebrs znajduje się ten numer. Po dołączeniu się do sieci, musimy jeszcze zaakceptować prośbę o dołączenie się do sieci, dokonujemy tego w zakładce Join Requests.

Powyższy opis wydaje się krótszy, ale wymaga znajomości numeru ID, w poprzednim sposobie numer ID nie był potrzebny.

Teraz kolej na zainstalować klienta VPN hamachi na nasz komputer. Wchodzimy na stronę vpn.net i pobieramy hamachi na nasz komputer PC. Po zainstalowaniu wpisujemy nasze dane które podaliśmy podczas rejestracji konta.

Należy jeszcze potwierdzić dołączenie naszego komputera do sieci na stronie internetowej.

W programie hamachi mamy podgląd do wszystkich sieci dostępnych na naszym koncie. Teraz mamy podłączony nasz komputer do rapsberry poprzez sieć hamachi. Możemy również zainstalować hamachi na innych komputerach PC i dzięki temu mamy możliwość np. grać w sieci z innymi osobami, które nie znajdują się w naszej sieci, bądź nie posiadają zewnętrznego adresu IP.

Dzięki temu zabiegowi z hamachi możemy również wykorzystać w pełni funkcjonalności Domoticza. Jedynym warunkiem jest zainstalowanie hamachi na urządzeniu, które ma mieć dostęp do RPI.

To byłoby chyba na tyle. Jak będą jakieś pytania bądź sugestie zachęcam do pisania ich w komentarzach poniżej wpisu.

Dzięki…

Pozdrawiam

1 Komentarz

  1. Piotr

    Dzięki za pomoc zrobiłem jak pisało i wszystko pięknie działa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *