Dostęp do raspberry pi – Team Viewer i VNC

Dostęp do naszej malinki możliwy jest zdalnie poprzez terminal typu putty, oraz programy tzw. podłączenia zdalnego – pulpit zdalny. Dzięki takim programom, możliwe jest korzystanie z naszego urządzenia, tak jakbyśmy mieli do niego podłączony monitor. Domyślnie w naszym urządzeniu jest dostępny zdalny dostęp poprzez VNC – połączenie jest dokonywane poprzez adres IP. Drugim programem, dzięki któremu możliwy jest zdalny dostęp jest TeamViewer – nie wykorzystuje on adresu IP, tylko własny numer ID, dzięki czemu możemy się podłączyć do naszego RPI z każdego miejsce, gdzie mamy dostęp do internetu.

Będą potrzebne następujące programy, na nasz komputer PC:

 1. Terminal np. Putty
 2. VNC – program do zdalnego dostępu – połączenie za pomocą adresu IP
 3. TeamViewer – program do zdalnego dostępu – alternatywa gdy nie posiadamy zewnętrznego adresu IP

Używając terminala. np. Putty, podłączamy się do RPI, i uruchamiamy konfigurację, poprzez wpisanie komendy:

sudo raspi-config

Przechodzimy do ustawień interfejsów, wybierając 5-Interfacing Options. W nowym oknie wybieramy P3-VNC wciskamy enter i podczas pytania, czy włączyć VNC, wybieramy TAK. Dostajemy informację, że VNC server został załączony.

Niestety, VNC server działa tylko gdy mamy włączony tryb graficzny na naszej malince. Dlatego też, należy jeszcze włączyć ten tryb – będzie on uruchamiany przy każdym rozruchu RPI. Aby tego dokonać, należy ponownie wywołać okno konfiguracji i wybrać opcję 3-Boot Options, następnie B1- Desktop/CLI. W kolejnym oknie mamy 4 możliwości uruchamiania RPI. Może ona uruchamiać się w trybie desktop, oraz jako wiersz poleceń – każda opcja z autologowaniem lub bez. Na początek polecam wybranie opcji B4-Desktop Autologin. Po wybraniu metody boot-owania systemu, wychodzimy z konfiguracji i uruchamiamy ponownie naszą malinkę (komenda sudo reboot).

Uruchamiamy VNC i z opcji File wybieramy New Connection (lub skrótem klawiszowym CTRL+N). W nowym oknie w zakładce VNC server wpisujemy adres IP naszej malinki (ten sam co wykorzystywaliśmy do połączenia się poprzez putty). Potwierdzamy OK i w głównym oknie programu VNC tworzy się skrót do naszego urządzenia – wybieramy je poprzez dwukrotne kliknięcie. Jeżeli dobrze wszystko zrobiliśmy zostaniemy poproszeni o wpisanie loginu i hasła (wcześniej jednak należy potwierdzić, informacje dot. certyfikatów i bezpieczeństwa). Login i hasło jest to samo co przy dostępie przez SSH. Potwierdzając hasło i login otworzy nam się okno z ekranem naszej malinki. Możemy w końcu zacząć działać na okienkach w naszej malince.

Teraz pora na TeamViewer – najpierw dokonujemy instalacji na PC, oraz rejestracji aby uzyskać pełen dostęp do możliwości.

Aplikacja ta pozwala na dostęp do RPI nawet gdy mamy włączony tryb CLI na naszej malince (procedurę instalacji pokażę tylko poprzez terminal, natomiast konfiguracji przez terminal i poprzez pulpit z użyciem VNC). W pierwszej kolejności pobieramy na nasze urządzenie instalator hosta programu TeamViewer, dokonujemy tego poprzez komendę:

wget download.teamviewer.com/download/linux/teamviewer-host_armhf.deb

Po pobraniu instalujemy program, poprzez wywołanie komendy:

sudo dpkg -i teamviewer-host_armhf.deb

komenda ta pozwala na instalowanie programów/aplikacji z rozszerzeniem *.deb. Po zainstalowaniu aplikacji, dokonujemy aktualizacji, wpisując po kolei następujące komendy:

sudo apt-get update 
sudo apt-get -f install 
sudo apt-get -f upgrade

Po wykonaniu powyższych czynności, mamy zaktualizowane wszystko co potrzeba. Teraz pora na konfigurację TeamViewer – zakładam że posiadamy już konto w TeamViewer, jak nie to je zakładamy (jak zainstalujemy aplikację na komputer, będziemy mieli możliwość założenia konta). W celu konfiguracji w konsoli wpisujemy

sudo teamviewer setup

Najpierw potwierdzamy, że przeczytaliśmy i zgadzamy się z licencją, a następnie wpisujemy nasz adres e-mail i hasło do naszego konta. Jeżeli wszystko zrobiliśmy dobrze to w naszym programie na PC pojawi się nasze urządzenie. Możemy również połączyć się z malinką poprzez wpisanie numeru ID, który to dostępny jest po wpisaniu komendy

teamviewer info

numer ten jest na samym początku informacji, które zostały „wyplute”, dlatego trzeba przeskrolować okienko trochę do góry aby znaleźć TeamViewer ID. Jest to indentyfikator składający się z kilku cyfr. Identyfikator ten wpisujemy do aplikacji na komputerze PC i ustanawiamy połączenie z RPI.

Jeżeli z jakichś powodów nie udało nam się skonfigurować naszej malinki przez SSH możemy dokonać tego poprzez GUI, wykorzystując połączenie przez VNC – które zostało omówione na początku tego wpisu. W tym celu uruchamiamy VNC i uzyskujemy dostęp do raspberry PI. Na górnym pasku widzimy ikonkę niebieską ikonkę teamvewera – klikamy na nią dwa razy. Po prawej stronie znajduje się koło zębate – klikamy na nie, dzięki czemu mamy dostęp do ustawień programu. W nowym oknie wybieramy przypisz konto i następnie uzupełniamy adresem e-mail i hasłem pola w nowym oknie – zaznaczamy również pole udziel łatwego dostępu. Po wpisaniu wszystkich danych i potwierdzeniu OK, nasze urządzeni powinno zostać przypisane do naszego konta.

Z tak przygotowanym urządzeniem, mamy dostęp do niego z każdego zakątka ziemi – oczywiście jeżeli mamy dostęp do internetu i program team viewer.

Oba powyższe programy są dostępne również na Androida, więc mamy możliwość do korzystanie z naszej malinki również z poziomy naszego smartfona.

Mam nadzieję, że powyższe informacje w jakiś sposób wam się przydadzą.

Dzięki i do następnego.

Pozdrawiam!

2 Komentarzy

 1. StopAct447

  O, nie wiedziałem że teamv ma opcje cli. Wiedziałem tylko o gui. Dzięki za post.

  1. danielos (Post autora)

   Super, że post się przydał!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *