Formatowanie dysku przy użyciu diskPart

W systemie Windows znajduje się potężne narzędzie do zarządzania dyskami – nosi ono nazwę DiskPart. Dzięki niemu mamy możliwość m.in. formatowanie dysków (szczególnie w przypadku problemów z formatowaniem z aplikacji systemowej), przypisaniem liter,  tworzeniem partycji, itp.

Podczas tego wpisu przedstawię w jaki sposób można sformatować dysk, przy użyciu tego narzędzia. Ostatnio formatowałem dysk z innego komputera, który miał partycję zastrzeżoną – partycja recovery. Aplikacją systemową tego się niestety nie dało.

DiskPart obsługuje się w trybie tekstowym w wierszu poleceń, dlatego aby go uruchomić, należy uruchomić wiersz poleceń i wpisać polecenie dispart. Powinno otworzyć się nowe okienko z lokalizacją diskpart. Po wpisaniu help, zostaną wylistowane wszystkie dostępne polecenia. Ilość poleceń może się różnić, w zależności od posiadanej wersji windowsa.

W pierwszej kolejności musimy sprawdzić jakie mamy dyski zainstalowane w komputerze – dokonujemy tego wykorzystując komendę:

list disk

następnie odszukujemy który dysk chcemy sformatować i wpisujemy komendę (zakładamy że dysk 2)

select disk 2

następnie listujemy wszystkie partycje na dysku poprzez polecenie

list partition

a następnie wybieramy żądaną partycję poleceniem

select partition 1

Aby sformatować partycję do ntf wykonujemy polecenie

format fs=ntfs quick

Natomiast jeżeli chcemy usunąć daną partycję:

delete partition override

Wszystkie operacje najlepiej wykonywać w konsoli uruchomionej (wierszu poleceń) w trybie administracyjnym, bo nie wszystkie czynności są dostępne, dla każdego użytkownika systemu.

Czasami konieczna będzie zmiana typu dysku na dynamiczny. Można to wykonać w trybie okienkowym z poziomu zarządzania dyskami, bądź poprzez narzędzia firm trzecich. Polecam jednak wykorzystać to co mamy pod ręką, zamiast szukać innych programów, które niekoniecznie muszą działać  i/lub być darmowe.

Więcej informacji jaki zawsze w dokumentacji od microsoftu oraz na stronie soisk

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *