Jak usunąć poświadczenia / dane logowania w WINDOWS

Podczas logowania się na serwer w domu czy w pracy, bądź logując się do programów na komputerze (niektórych) system windows pyta się czy zapamiętać dane poświadczenie, bądź dane logowania. Taka sytuacja ma miejsce, np. podczas mapowania dysku sieciowego – system pyta się czy zapamiętać poświadczenia. Jeżeli wybierzemy tą opcję, nie musimy po każdym restarcie systemu wpisywać loginu i hasła. Natomiast aby zapomnieć dane logowania, nie wystarczy usunąć przykładowego zmapowanego dysku – należy usunąć całe poświadczenie. Ale jak to zrobić?

W tym celu wchodzimy do panelu sterowania, a następnie do konta użytkowników. Po lewej stronie (w Windows 8, 8.1 oraz 10 – nie wiem jak jest w starszych wersjach Windowsa) znajduje się odnośnik do zarządzania poświadczeniami – przechodzimy do niego. W nowym oknie przechodzimy do „Poświadczenia systemu Windows” i tutaj mamy wszystkie zapamiętane dane logowania w systemie windows. Mamy możliwość zrobienia kopi zapasowej, oraz przywrócenia poświadczeń. Rozwijając natomiast wybrane poświadczenie możemy je usunąć bądź zmienić.

Nie jest to takie trudne. Pamiętajcie że po usunięciu tych danych będzie trzeba ponownie wpisać dane do logowania w niektórych sytuacjach.

Pozdrawiam.