Konfiguracja serwera VPN softether poprzez oprogramowanie

Podczas opisywania jak utworzyć serwer VPN przy użyciu softether, przedstawiłem konfigurację z tzw. palca – poprzez wiersz poleceń. Możliwe jest też skonfigurowanie zdalnie naszego serwera. W tym celu pobieramy Softether server vpn manager – podczas instalacji wybieramy jaki pakiet chcemy do konfiguracji zainstalować, wybieramy softether vpn server .

Po ściągnięciu i zainstalowaniu uruchamiamy naszą aplikację. Pokaże nam się okienko w którym wybieramy new setting.

wpisujemy nazwę, a następnie adres ip naszej malinki na której jest zainstalowany softether. Oznacza to, że po zainstalowaniu softether na rpi wykonujemy jedynie wszystko co było w poprzednim wpisie aż do uruchomienia vpnserver komendą:

sudo /etc/init.d/vpnserver start

Nie jest już konieczne ustawianie hasła administratora, hub, użytkownika z poziomu wiersza poleceń. Zrobimy to wszystko przy użyciu tego managera.

Po wstępnym ustawieniu połączenia i naciśnięciu connect, po poprawnych konfiguracjach program poprosi o podanie hasła do admisnitratora. Następnie zacznie się konfiguracja naszego serwera. Kreator przeprowadzi nas automatycznie przez wszystkie kroki konfiguracji. W pierwszej kolejności wybieramy typ połączenia – ja wybieram przeważnie zdalny dostęp do VPN, wy natomiast później możecie przetestować pozostałe możliwości. Po przejściu dalej kreator zapyta nas czy chcemy zainicjalizować (uruchomić) VPN server – oczywiście że chcemy! Tak jak było przy konfiguracji poprzez wiersz poleceń w pierwszej kolejności musimy utworzyć HUB. Po wpisaniu nazwy hub’a i przejściu dalej, pojawi się kolejne okienko z informacją o przydzielonym adresie DNS w usłudze softether – przechodzimy dalej. Włączamy wszystkie ustawienia dot IPsec, oraz wpisujemy klucz do ip-sec. Tak jak to miało miejsce wcześniej, polecam dać tutaj nazwę huba, jest to łatwiejsze w zapamiętaniu, później oczywiście możecie swoje klucze ustawiać.

Następne w kolejce do konfiguracji, jest włączenie vpn azure – w okienku tym mamy informację o domenie naszego serwera – zapisujemy go sobie. Końcowym etapem konfiguracji VPN serwera poprzez managera jest utworzenie konta użytkownika.

Po zakończonej konfiguracji mamy w końcu możliwość połączenia się zdalnie z naszą siecią domową. Oczywiście później można zmienić jeszcze ustawienia, dodać kolejnych użytkowników. Na ekranie głównym mamy podgląd do wszystkich utworzonych hubów.

Mam nadzieję, że dzięki temu menagerowi uprości wam się konfiguracja tego serwera. Pozdrawiam.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *