Łączenie dokumentów pdf – PDFCreator

Pewnie każdy z was potrzebował kiedyś połączyć kilka plików pdf w jeden. Albo wybrać kilka stron z jednego dokumentu i dodać je do innego. Jeżeli rysujesz schematy w programach typu CAD, pewnie chciałeś też kilka rysunków umieścić w jednym pliku pdf . Na komputerze prawdopodobnie masz zainstalowaną drukarkę pdf.

Tym razem w bardzo krótkim artykule przedstawię sposób jak połączyć kilka plików pdf w jeden (a dokładnie dwa pliki w jeden – zasada dla większej ilości jest taka sama), oraz jak umieścić kilka rysunków z programu CAD w jednym pliku pdf.

Z tego co mi wiadomo łączenie plików jest również możliwe w Adobe Acrobat Reader, ale w wersji płatnej – jeżeli jest taka możliwość w wersji darmowej to piszcie w komentarzach.

Łączenie plików pdf umożliwia m.in. wirtualna drukarka PDF – PDFCreator (wersja bezpłatna również do użytku komercyjnego). Przebiegu instalacji nie będę omawiał – każdy powinien sobie z nią poradzić.

Połączymy dwa pliki, a dokładnie dwie noty katalogowe – tranzystora PNP BC327/328, z notą tranzystora NPN BC548.

Otwieramy pierwszy dokument (w tym przypadku notę BC327). W naszej przeglądarce dokumentów pdf wybieramy kolejno PLIK->Drukuj (lub skrót klawiszowy CTRL+P ). Następnie w nowym okienku, które się pojawiło wybieramy z pola wyboru drukarkę PDFCreator. W okienku tym możemy również zmienić parametry wydruku w zależności od potrzeb.

Po wyborze drukarki i naciśnięciu przycisku DRUK (nazwa może być różna w zależności od przeglądarki pdf), pojawi się nam okienko PDFCreator’a. W nowym okienku możemy zmienić tytuł pliku, temat, autora, itp. W celu połączenia dokumentów naciskami przycisk połącz, pojawi nam się okienko z listą plików które będą połączone. Naciskami przycisk Kontynuuj i otwieramy kolejny dokument, który ma zostać dołączony do poprzedniego.

Początek w kolejnym pliku wygląda tak samo. Wybieramy opcję drukuj, następnie w nowym okienku wybieramy naszą drukarkę pdf i klikamy DRUK. W oknie programu PDFCreator naciskamy przycisk Połącz. Pojawi się nam nowe okno z listą plików do połączenia, lecz tym razem już będą się w niej znajdować dwa pliki. Można te pliki przemieszczać do góry i na dół. Można również wybrane usuwać. Jeżeli wszystko pasuje możemy dołączyć kolejny plik naciskając przycisk kontynuuj i ponowić na nowym pliku wcześniejsze kroki.

Jeżeli wszystko co chcieliśmy połączyć dodaliśmy do listy, klikamy w okienku z listą plików do połączenia przycisk Połącz wszystko. Pliki zostały ze sobą połączone – naciskamy przycisk Kontynuuj. W oknie programu PDFCreator naciskamy przycisk Zapisz, aby zapisać scalone pliki.

To by było na tyle – łączenie plików nie jest aż tak skomplikowane.


A teraz pora na drukowanie (a nawet tworzenie) pdf z dowolnego programu typu CAD – czyli drukowanie schematów. Przedstawię to na podstawie programu DRAFTSIGHT – wspominał już o tym w poprzednim artykule.

Po otwarciu pliku który chcemy wydrukować wybieramy opcje drukuj – skrót CTRL+P. Otworzy nam się okienko drukowania gdzie możemy ustawić parametry wydruku. Ustawiamy drukarkę PDF, wybieramy format A4, oraz zaznaczmy Określ w grupie wydrukuj zakres (można również wybrać orientację wydruku na poziomą lub pionową). Okienko powinno się schować (jeżeli tak się nie stało naciskamy przycisk określ okno). W zależności od programu, opisy tych funkcji mogą się różnić, lecz schemat działania powinien wyglądać tam samo.

Zaznaczamy obszar, który chcemy wydrukować (dobrym zwyczajem jest określanie sobie obszarów wielkości kartki A4 na projekcie aby w łatwy sposób można było określić rozmiar wydruku). Po określeniu obszaru do wydruku powinno pojawić się nam poprzednie okienko drukowania. Naciskami OK (bądź drukuj – zależy od programu).

Następnie powinno pojawić się nam okienko jak w wcześniejszej części wpisu – okno programu PDFCreator. Wykonujemy podobne czynności jak omawiane wcześniej – tzn. wybieramy przycisk połącz, a następnie kontynuuj.

Przechodzimy ponownie do naszego programu CAD, wchodzimy znowu do opcji drukowania i wykonujemy ponownie te same czynności – wybieramy drukarkę pdf, określamy obszar wydruku i naciskamy OK. W nowym oknie klikamy połącz. Jeżeli mamy takich obszarów kilka do wydrukowania, wykonujemy te czynności ponownie. W przypadku gdy określiliśmy wszystkie obszary do wydrukowania naciskamy Połączy wszystko a następnie kontynuuj – w oknie programu drukarki PDF. W okienku głównym programu PDFCreator naciskami Zapisz, aby zapisać utworzony plik pdf.

Dzięki temu mamy już gotową dokumentację ze schematami.

Mam nadzieję, że się wam przyda taki mały poradnik dot. łączenia plików PDF.

Pozdrawiam.

1 Komentarz

  1. Karina

    bardzo pomocne! dziękuję!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *