Net-beans – Interfejs użytkownika w C na RPI

Poprzedni wpis poświęcony programowania raspberry PI, przedstawiał cross-compilation kodu za pomocą narzędzia Net-beans. Dzisiaj za to chciałbym krótko przedstawić najważniejsze informacje na temat tego programu, poruszania się po nim. Większość osób które miały już do czynienia z różnego rodzaju programami, na pewno sobie poradzą, lecz osoby, które dopiero zaczynają wchodzić w świat programowania raspberry pi mogą mieć problem z poruszaniem się w tego typu programach. Dlatego do nich głównie skierowany jest ten wpis.

W pierwszej kolejności należy najpierw zainstalować pakiet obsługujący język C/C++, oraz skonfigurować go jak to zostało przedstawione w poprzednim wpisie. Po uruchomieniu programu, mamy przedstawione główne okno z podstawowymi paskami narzędzi.

Po lewej stronie mamy okno z projektami, które utworzyliśmy bądź dodaliśmy do naszego programu. W przypadku gdy nie widzimy okna Project, przechodzimy do menu Window w górnym pasku i wybieram Projects – powinno pojawić się okno z projektami. Przy pierwszym uruchomieniu będziecie mieli puste to okienko. Następnie możemy połączyć się ze zdalnym urządzeniem, na którym będziemy testować nasze aplikacje. Do tego służy przycisk na pasku narzędzi przypominający komputer – obok znajduje się rozwijana lista z dodanymi naszymi urządzeniami. Gdy jesteśmy rozłączeni z urządzeniem ekran tego przycisku ma kolor czerwony, natomiast gdy jesteśmy połączeni jest on zielony.

Następnym krokiem będzie utworzenie nowego projektu. Są dwie opcje – tworzymy projekt na komputerze PC (wszystkie dane związane z projektem na netbeans są zapisane na tym komputerze), a tylko podstawowe pliki i testowanie odbywa się na malince, albo tworzymy projekt na raspberry. Drugi sposób umożliwia otwieranie w tym momencie projektów na innych komputerach które zostaną podłączone do malinki poprzez netbeans.

Ja w zależności od potrzeby stosuję albo pierwsze rozwiązanie, albo drugie.

Aby utworzyć nowy projekt na komputerze naciskamy 2 przycisk na pasku narzędzi (aktówka z plusem), bądź File->New project. W nowym okienku Wybieramy kategorię C/C++, oraz typ projektu. Ja przeważnie tworzę jako aplikację. Po wybranie typu projektu przechodzimy dalej (next). W kolejnym okienku, wstępnie konfigurujemy nasz projekt. Nadajemy mu nazwę, lokalizację, gdzie ma być kompilowany. Po uzupełnieniu wszystkich wymaganych opcji, kończymy tworzenie projektu poprzez przycisk Finish. Tak mamy utworzony nasz projekt.

Drugim sposobem jest utworzenie projektu na raspberry pi. W tym celu należy wybrać opcję tworzenia nowego projektu na urządzeniu zdalnym (na pasku narzędzi aktówka z plusem, oraz komputerem). Tworzenie projektu jest podobne – w nowym okienku wybieramy kategorię oraz typ projektu. W następnym natomiast wpisujemy nazwę, wybieramy lokalizację na rpi. Po zakończeniu wszystkich czynności mamy utworzone projekty – na PC, oraz na malince, ale oba kompilowane na malince.

Jak w każdym programie, jest również możliwość otwarcia zapisanych projektów. Jeżeli otwieramy projekt który jest zapisany na komputerze wybieramy ikonkę niebieskiej aktówki, natomiast jeżeli jest zapisany na RPI, ikonka z aktówką niebieską, ale z komputerem :).

Mam nadzieję, że udało mi się dość dobrze pokazać pierwsze kroki w tym programie. Jeżeli chcecie abym coś dodał, bądź uzupełnij, informacje zostawcie w komentarzach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *