O mnie

Witam!!

Strona ta powstały aby przedstawić, udostępnić moje projekty oraz rozwiązania związane z elektroniką mikroprocesorową, ale i nie tylko.

Ale po kolei.

Moja edukacja w skrócie wyglądała następująco:

Ukończyłem technikum elektryczne, a następnie Mechatronikę na Politechnice Śląskiej (stopień 1 i 2).

Pierwszy kontakt z programowaniem miałem w technikum, gdzie dzięki b.dobremu nauczycielowi (z krwi i kości) zaprzyjaźniłem się ze sterownikami PLC – a dokładnie z przekaźnikami programowalnymi EAST firmy Moeller (teraz EATON). Na studiach miałem do czynienia se sterownikami simatic gdzie poszerzyłem wiedzę dot. programowanie sterowników PLC.


Widok stanowiskaNatomiast elektroniką mikroprocesorową zainteresowałem się dopiero na studiach – pod koniec studiów 1 stopnia. Moja inżynierka polegała na wykonaniu układu opartegemulator_1bo o mikrokontroler AVR. Układ który wykonałem umożliwiał emulację procesów technologicznych z wykorzystaniem sterownika PLC (w moim przypadku był to sterownik firmy Siemens), oraz komputera PC, na którym znajdował się program przedstawiający jakiś proces. Procesem tym była prosta sygnalizacja świetlna, napisana przeze mnie w C++. Możliwa była również komunikacja z MatLab’em, oraz LabView – a także każdym innym programem, który mógł odbierać dane z portu szeregowego COM. Podobne rozwiązanie posiada firma FESTO, która udostępnia platformę (interfejs EasyPort) oraz program do symulacji 2D procesów pod nazwą EasyVeep.


Praca magisterska również wykorzystywała mikrokontrolery AVR. Polegała ona na wykonaniu bezprzewodowego systemu pomiarowego złożonego z kart akwizycji danych DAQ. Karta DAQ dokonywała pomiaru co określony (ustawiony) czas i zapisywała dane na karcie SD. Możliwe było również wysyłanie przetworzonych wartości do bazy (bramy sieciowej)  które mogły być prezentowane na wyświetlaczu, bądź wysyłanie do komputera PC. Pomiary dokonywane były przy użyciu wewnętrznego przetwornika ADC znajdującego się w uC Atmega32 – w pomiarze pośredniczył również wzmacniacz operacyjny, który pracował w układzie różnicowym.

Adresowanie kart odbywało się poprzez przydzieleni przez bramę sieciową, unikatowego pasma dla każdej z kart DAQ. Dzięki temu możliwe było wyeliminowanie z ramki danych części adresowej. Komunikacja bezprzewodowa odbywała się w paśmie ISM przy wykorzystaniu transiever’ów firmy HOPE RF.


Elektroniką mikroprocesorową w chwili obecnej zajmuję się bardziej hobbystycznie, lecz rozwijam się, bo być może w przyszłości może będzie to moje źródło utrzymania. Oprócz tego interesuje się automatyką – przemysłową, oraz budynkową.

Gdy mam dość komputera lubię przeczytać dobrą książkę. Szczególnie uwielbiam kryminały (w szczególności szwedzkie ;p).

Zawodowo na chwilę obecną zajmuję się prefabrykacją rozdzielnic niskiego napięcia. Wykonuję również szafy sterownicze (np. sterowanie pompami 1 fazowymi), oraz różnego rodzaju układy sterowania (np. SZR, sterowania oświetlenia wg życzenia klienta). Dla niektórych rozdzielnic wykonuje również schematy (dokumentację po wykonawczą). Schemat elektryczne „rysuję” w programie SEE Electrical.

Aktualizacja:

Po zmianie pracy, zająłem stanowisko programista-automatyk, w firmie która dostarcza systemy transportu pneumatycznego materiałów sypkich. W pracy zajmuje się programowaniem sterowników Siemens, Rockwell, Schneider i nie tylko. Do moich obowiązków należy również uruchamianie instalacji, a także czasem nadzór nad montażem instalacji. Co będzie dalej, to się okaże.

W przypadku jakichkolwiek pytań możesz się ze mną skontaktować wypełniają formularz na stronie KONTAKT