Problem z zapisem danych na dysk sieciowy – OMV

W poprzednich wpisach udało nam się skonfigurować serwer plików NAS, oraz ustawić możliwość zapisu oraz widoczności znaków polskich w plikach, oraz folderach znajdujących się na serwerze NAS opartym o OpenMediaVault. Ale czasami po modyfikacji opcji montowania dysku, przy próbie zapisu nowych plików na dysk sieciowy dostajemy informację o braku uprawnień do zapisu danych. Jest to spowodowany ograniczeniami użytkownika które są ustawiane podczas montowania dysku w raspberry Pi. Poniżej przedstawię w jaki sposób można to zmienić, poprzez modyfikację tych samych plików co przy znakach polskich.

Tak więc przechodzimy do config.xml:

sudo nano /etc/openmediavault/config.xml

i tak jak poprzednio wyszukujemy sekcję fstab (wyszukiwanie uruchamiamy poprzez wciśnięcie CTRL+W).

Również w sekcji <opts> dodajemy parametr dotyczący sposobu montowania dysku – tym razem jest to parametr umask=0 (należy pamiętać o przecinku, podczas dodawania kolejnej opcji montowania). Jest to parametr, który zezwala na wszystko wszystkim użytkownikom RPI – ale bez obaw ustawienie współdzielenia plików poprzez OMV, są nadrzędne (to co tam ustawicie takie, uprawnienia będzie posiadał użytkownik zalogowany na dysk sieciowy).

Następnie przechodzimy do edycji fstab:

sudo nano /etc/fstab

gdzie również wpisujemy w przed ostatniej sekcji umask=0.
Pamiętaj o zapisaniu plików które edytujesz – wyjście poprzez CTRL+X, potwierdzamy nazwę pliku oraz chęć nadpisania tego pliku.

Resetujemy i sprawdzamy czy teraz wszystko działa (oczywiście dla użytkownika który ma możliwość pełnej edycji plików, tzn, zapis i odczyt).


W przypadku problemów, uwag i nie tylko udostępniam dla was komentarze.
Dzięki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *