Projekt anenometru ultradźwiękowego – #0 początek

Dawno nie było żadnego wpisu, więc postanowiłem że przedstawię realizację projektu który już od dłuższego czasu chodzi mi po głowie. A jest to projekt anenometru, czyli wiatromierza. Ale nie takiego co każdy zna – na kształt wiatraczka, gdzie mierzona jest prędkość poprzez ilość impulsów z krańcówki/przełącznika który to jest aktywowany przez ten wiatraczek. Mam zamiar wykonać ananometr ultradźwiękowy, czyli pomiar prędkości i kierunku wiatru, mierzony będzie poprzez pomiar dźwięku.

Dlaczego pomysł na takie cudo? A to dlatego, że obecna pogodynka wymaga interwencji (brak pomiaru opadu, czasem pomiar temperatury zanika), więc pomyślałem czy by nie wykonać czegoś nowego, na ARM lub ESP z zastosowaniem nietuzinkowego pomiaru. No i przy okazji skoków narciarskich gdzie podobne urządzenia są stosowane, pomysł padł na pomiar wiatru z użyciem ultradźwięków.

Podczas wykonywania projektu, będę starał się na bieżąco umieszczać wpisy, aby przedstawić mój sposób rozwiązywania problemów, oraz wykonywania urządzenia. Jeżeli ktoś będzie miał jakieś uwagi, bądź pytania to czekam na nie w komentarzach – często można z nich dużo wynieść wiedzy.

——– AKTUALIZACJA ——– 7 styczeń 2024.;

Ze względu na problem z dostawą czujników trochę się opóźnią kolejne wpisy. Postaram się jednak wcześniej wrzucić jakąś teorię, bo już coś mam opracowane.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *