Proxmox – jak wyłączyć usypianie laptopa przy zamknięciu ekranu

Czasami do postawienia wirtualnego środowiska wykorzystujemy niepotrzebny już laptop, który leży gdzieś na półce od dłuższego czasu. Po pewnym czasie użytkowania, okazuje się, że ekran z laptopa nie jest wykorzystywany, a też powoduje to niepotrzebnie zwiększenie powierzchni. Przydałoby się zamknąć ten ekran, ale powoduje to zamknięcie/wyłączenie się całego systemu. Rozwiązaniem tego problemu, jest edycja usługi systemowej, dzięki której nasz laptop będzie nadal pracował nawet przy zamkniętej pokrywie ekranu.

Przechodzimy więc do edycji usługi systemowej, poprzez wpisanie komendy w terminalu:

nano /etc/systemd/logind.conf

Po otwarciu w edytorze pliku logind.conf, wyszukujemy i usuwamy komentarz (usuwamy znak #) z polecenia HandleLidSwitch=suspend, oraz HandleLidSwitchDocked=ignore. Następnie w pierwszym poleceniu zmieniamy suspend na ignore (HandleLidsSwitch=ignore). Następnie resetujemy usługi systemowe, poprzez komendę:

systemctl restart systemd-logind

Możemy również sprawdzić następującym poleceniem, czy usługa logind poprawnie się uruchomiła (błąd uruchomienia może być spowodowany np. błędem w dokonanym wpisie – przyładowa literówka, niepotrzebna spacja, itp.)

 systemctl status systemd-logind 

Po udanym resecie usługi systemowej laptop po zamknięciu pokrywy ekranu nie powinien się już wyłączyć/zahibernować. Dzięki temu laptop nie będzie zajmował aż tak dużo miejsca.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *