Realizacja stacji Meteo. Część 2A – zasilanie z panelu fotowoltaicznego 3W.

W tym krótkim wpisie zaprezentuję/opiszę układ ładowania baterii li-ion przy użyciu panelu fotowoltaicznego, oraz uchwyt który wykonałem do przytwierdzenia tego panelu do stelażu. Cały układ został zastosowany w stacji meteo i jak do tej chwili spisuje się znakomicie.

Ogniwa li-ion posiadają napięcie w zakresie od 2,8V do 4.2V. Przekraczając te wartości napięcia ogniwo może ulec uszkodzeniu. Aby za bardzo go nie rozładować, bądź przeładować należy zastosować układ elektroniczny nadzorujący te procesy. Do celu ładowania jak i stabilizacji napięcia zasilania układu docelowego, został zastosowany moduł DIGI-LION firmy ATNEL. Nadzoruje on proces ładowania do napięcia 4.2V, jak i nie dopuszcza aby napięcie spadło poniżej 2,8V.

Jak już wcześniej wspomniałem ładowanie ogniwa li-ion dokonywane jest poprzez panel fotowoltaiczny 3W (napięcie wyjściowym 6V), które zostało zakupione na KAMAMI. Dołączone jest ono do modułu DIGI-LION poprzez przewód zakończony wtykiem micro USB. Do tego modułu dołączone jest jeszcze ogniwo li-ion i to wszystko. W jednym układzie mamy załatwioną sprawę związaną z ładowaniem ogniwa li-ion, jak i stabilizacją napięcia wyjściowego – po prostu SUPER (polecam gorąco DIGI-LION – bestia jak nic) – DIGI-LION umożliwia za pomocą zworki wybranie napięcia wyjściowego 5V bądź 3,3V (możliwe jest także uzyskanie innego napięcia, ale wiąże się to ze zmianą rezystorów – opisane jest to dokładnie w dokumentacji dla tego modułu)

Jeszcze kilka słów na temat samej konfiguracji DIGI-LION. Został włączony tryb Power Save, oraz tryb zasilania przetwornicy z ogniwa li-ion przy możliwym jednoczesnym ładowaniu go – i koniec konfiguracji, układ jest gotowy do pracy.

Aby jakoś zamocować panel fotowoltaiczny do całej konstrukcji wykonałem projekt w SOLID WORKS uchwytu do tego panelu. Następnie został on wydrukowany na drukarce 3D – uczynił to kolega majster z avrtech.pl, za co bardzo dziękuję (za pomoc oraz doradztwo techniczne, a także bardzo dobry wydruk 3D). Uchwyt przedstawia się następująco:

Tutaj natomiast jest plik prezentujący cały uchwyt (polecam otwarcie go w programie ADOBE READER gdyż jest to plik z zawartością 3D)
uchwyt-dla-ogniwa.pdf (186 pobrań )

Pojemność zastosowanego ogniwa li-ion wynosi 2800mAh i przy podłączeniu go do stacji meteo bez ładowania, wytrzymał 20 dni. Po podłączeniu panelu fotowoltaicznego 3W napięcia na ogniwie li-ion nie spada poniżej 4V – pomiary przeprowadzane w lutym.

Zachęcam do komentowania jak i zadawania pytań, a także zapoznania się z poprzednimi wpisami dotyczącymi stacji meteo i nie tylko.

Pozdrawiam.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *