Rysowanie schematów elektrycznych. Bezpłatne programy do użytku komercyjnego

Tym razem chciałbym poruszyć zagadnienie dotyczące rysowania schematów elektrycznych – a dokładnie programu do rysowania nieskomplikowanych schematów/projektów.

Każdy użytkownik przed przystąpieniem do pierwszego rysowania/projektowania zadaje sobie kilka pytań:

 • Jaki program wybrać?
 • Który jest lepszy w stosunku cena do jakości?
 • W którym najlepiej rysować/projektować?

Na te pytania nie ma jednoznacznej odpowiedzi – wszystko zależy od preferencji użytkownika. Natomiast chciałbym wam zaprezentować programy DARMOWE, które są do użytku KOMERCYJNEGO, czyli do użytku w firmie (na dzień pisania tego wpisu).

 • DoubleCAD XT
 • DraftSight
 • DesignSpark Electrical

Chciałbym jeszcze raz zwrócić uwagę, że prezentowane tutaj programy umożliwiają rysowanie/projektowanie nieskomplikowanych i mało złożonych schematów elektrycznych. Stanowią one darmową alternatywę do programów płatnych – które tylko wymienię pod koniec tego wpisu.

Więcej informacji na temat danego programu można znaleźć na stronie producenta. Powielać tych informacji tutaj nie będę, jedynie w dużym skrócie przedstawię zalety oraz jak dany program wygląda – postaram się to zrobić w krótki i zwięzły sposób, aby zachęcić do zapoznania się jednym z poniższych ;). No to zaczynamy!


DoubleCAD XT

Jak podaje wiele serwisów internetowych, jest to najlepsza alternatywa dla dobrze znanego programu AutoCAD LT. I tu się z tym zgodzę. Posiada wiele opcji zgodnych z programem AutoCad, a praca na nim – po chwili obeznania się – jest prawie podobna jak do AutoCada. Program umożliwia otwieranie i zapis wykonywanych dokumentów w popularnych formatach DWG, DXF.

Niestety, program ten nie współpracuje z nakładką CADprofi Electrical, dlatego wszystkie schematy są wykonywane bez żadnego automatu i sprawdzania, a komponenty elektryczne należy samemu wykonywać. Lecz po przygotowaniu sobie bazy wszystkich używanych komponentów, nie powinno stanowić to problemu – oczywiście przy małych nieskomplikowanych schematach.

Zawsze aktualny program można pobrać ze strony doublecad.com

Producent zachęca do korzystania z tego oprogramowania, ponieważ:

The #1 Alternative To AutoCAD LT… For Free


DraftSight

Kolejnym programem, również z rodziny alternatyw dla AutoCAD’a, jest DraftSight – może wkrótce stanie się tak popularny jak DoubleCAD. Również jest to program darmowy (wersja samodzielna) do użytku komercyjnego, jak wcześniej prezentowany program. Program posiada spolszczenie, co ułatwia pracę na samym początku, dla osób które wcześniej nie miały do czynienia z tego typu programami. Jak wiele programów z rodziny CAD, ten również umożliwia zapis utworzonych dokumentów w formacie DWF, oraz DXF.

Program ten, również jak poprzedni, nie współpracuje z nakładką CADprofi Electrical. Wymagane, jest więc, stworzenie własnego szablonu komponentów elektrycznych, aby zacząć rysować/projektować schematy elektryczne.

Program jest do pobrania ze strony polskiego dystrybutora dps-software.


DesignSpark Electrical

Ten program w porównaniu do poprzednich dwóch jest dedykowany do rysowania schematów elektrycznych. Posiada wiele funkcji automatycznych, które usprawniają i kontrolują działania projektanta. Program jest wspierany przez firmę specjalizującą się w energetyce i automatyce – Schneider Electric.

5 cech charakteryzujących DesignSpark Electrical:

 1. Obszerna biblioteka symboli i części elektrycznych
 2. Możliwość generacji listy materiałowej, wraz z cenami (BOM)
 3. Projekty elewacji szaf
 4. Specjalistyczne funkcje umożliwiające m.in. kontrolę oraz automatyzację, np. numeracji listw zaciskowych, aparatów
 5. Za darmo.

Jedynym ograniczeniem dla tego programu na chwilę obecną, jest ilość utworzonych schematów dla projektu, która wynosi 15 (liczone są również raporty – zestawienie rysunków, kabli, aparatów, listew zaciskowych) – lecz liczba projektów jest już nieograniczona. Aby te ograniczenia znieść, należy napisać do producenta oprogramowania aby dostać indywidualnie dobraną wycenę. Jednak 15 schematów na projekt, powinno w zupełności wystarczyć dla małych schematów – zawsze można duży projekt podzielić na kilka małych projektów.

Program można pobrać z następującej strony designspark.com

Taka ciekawostka:

producent tego oprogramowania dostarcza również wersję do projektowania płytek drukowanych PCB – DesignSpark PCB. Może w przyszłości stanie się konkurencją dla KiCada, czy Eagle (a może i Altiuma)


Dla przykładu i znajomości innych programów, podam kilka płatnych aplikacji do rysowania/projektowania schematów elektrycznych. Niektóre posiadają w większym bądź w mniejszym stopniu funkcje automatyczne ułatwiające prace:

 1. Autocad
 2. ZWCad – najpopularniejsza alternatywa dla Autocada
 3. BricsCAD
 4. ProgeCad – jedna z najtańszych alternatyw dla Autocada
 5. Nakładka CADprofi Electrical do programów typu CAD – dla powyższych.
 6. See Electrical – jeden z lepszych i relatywnie tańszych programów dedykowany do schematów elektrycznych i nie tylko.
 7. PCSchematic – dobre i tanie narzędzie. Przydatne dla małych projektów.
 8. Eplan – bardzo rozwinięte oprogramowanie, zawierające pełno funkcji automatyzujących rysowanie schematów elektrycznych i nie tylko

W kolejnej części przedstawię sposób rysowania schematów elektrycznych w jednym z dwóch pierwszych programów. Natomiast programowi DesignSpark Electrical chciałbym poświęcić osobny cykl – utworzyć taki mini kurs rysowania schematów. Zobaczymy co z tego wyjdzie.

Jeżeli znacie inne darmowe programy do użytku komercyjnego to podzielcie się z tą informacją w komentarza pod tym wpisem.

 

Taka mała dygresja na sam koniec tego wpisu.

Cierpliwości, cierpliwości i jaszcze raz dużo cierpliwości w tworzeniu rysunków/schematów elektrycznych i nie tylko. Praca inżyniera i nie tylko wymaga skupienia i uwagi. Wiele młodych osób chce jak najwięcej i jak najszybciej, przy udziału jak najmniejszego nakładu zrobić jak najwięcej. Wykonywanie jakichkolwiek działań inżynierskich (i nie tylko) wymaga poświęcenia czasu i to w dużych ilościach. Wiadomo, że każdy chciałby jak najszybciej wykonać zadany temat, lecz czasem lepiej robić coś długo, lecz dobrze popełniając przy tym mało błędów (bo zawsze jakieś się pojawią – trzeba być przygotowanym na to) niż zrobić szybko byle jak z dużą ilością poważnych błędów i ciągle dostawać coś do poprawy (a nawet z powodu bardzo źle wykonanego projektu mogą zostać wyciągnięte jakieś dodatkowe konsekwencje).

Więc zapamiętajcie: Cierpliwość i Dokładność – te cechy powinny być w każdym z nas i nie tylko podczas rysowania/projektowania lecz również w zwykłych pracach codziennych.

10 Komentarzy

 1. Krzysztof Woźniczak

  Świetny artykuł! jestem jedną pewnie z wielu osób, które czasem muszą jakiś mały rysunek/schemat wykonać. Zabieram się za czytanie kolejnych wpisów.

  1. danielos (Post autora)

   Ciesze się, że wpis się komuś przydał.
   Na rynku jest dość spora liczba darmowych (i to do użytku komercyjnego) programów typu CAD, lecz słabo rozpowszechniona. W funkcjonowaniu, oraz możliwością dorównują one programom płatnym.
   Będzie kolejny wpis dot. tworzenia bloków – powinien pojawić się przed świętami.

 2. Jackwar

  Dziękuję za artykuł , bardzo przydatny .

 3. Grzegorz

  Kilka lat temu trafiłem na program nanoCAD, który w wersji 5 posiada darmową licencję również do użytku komercyjnego. Podobny do AutoCADa, z możliwością modelowania 3D. Wcześniej używałem QCADa i ciągle wykorzystuję przygotowywane przez siebie biblioteki elementów.

  1. danielos (Post autora)

   Dzięki za komentarz i informację o programie, który można używać również komercyjnie.

 4. Dawid

  dzięki za artykuł, dodałbym jeszcze QElectroTech do prostych projektów chyba najlepszy.

  1. danielos (Post autora)

   Dzięki za kolejny program;)
   Będę musiał się zapoznać również z tym programem i go ewentualnie przedstawić.
   Pozdrawiam.

 5. Bartosz

  Obecnie można niestety utworzyć jedynie 3 strony

  1. danielos (Post autora)

   Niestety coraz więcej firm dodaje większe ograniczenia, albo przechodzą na wersję płatne. Przykładem takim jest draftsight – przez kilka lat był bezpłatny i dorównywał właściwością autocada. Został on sprzedany i od tego momentu stał się wersją płatną, ale i tak subskrypcja jest o wiele tańsza od AutoCadu, a możliwości równie ogromne.

 6. Dan

  Wiecie co, ja do celów prywatnych (sieć elektryczna, sieć komputerowa, monitoring, plan domu czy garażu) zarówno do schematów ideowych, jak i szczegółowych używam Draw.io. Można w przeglądarce, jak i w aplikacji. Zapis w chmurze. Dla mnie bomba

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *