Tp-link TL-WR841N, router xDSL jako AP client / WDS (bezprzewodowy most)

Niedawno potrzebowałem podłączyć telewizor do internetu. Mogłem zrobić to na kilka sposobów:

  1. Poprzez kabel – router znajdował się w innym pomieszczeniu, więc sposób ten nie nadał się.
  2. Kupić specjalny dedykowany adapter z Wi-Fi do telewizora – koszt około 200 zł,
  3. Kupić router z możliwością konfiguracji jako AP-client – koszt około 70 zł

Padło na 3 sposób – wygrała cena, oraz informacje o lepszym zasięgu tego rozwiązania. Dodatkowo, przy pracy jako bezprzewodowy most, możliwe jest zwiększenie zasięgu naszej sieci bezprzewodowej. Czyli oprócz tego, że podłącze TV do internetu, to jeszcze będę miał dostęp do domowego internetu tam gdzie do tej pory nie miałem.

Sposób konfiguracji przedstawię na przykładzie routera xDSL firmy Tp-link – WR841N (dla wersji firmware V10). Główny router jest z pentagram, ale raczej nie ma to większego znaczenia. Internet mam po ADSL.

  1. Podłączamy nasze urządzenie do komputera poprzez przewód ethernetowy.
  2. W pierwszej kolejności należy ustawić adres IP naszego routera, który będzie pełnił funkcję repeatera. W tym celu należy przejść do zakładki Network->LAN. W polu IP Adsress należy wpisać adres IP zgodny z naszą siecią, którą chcemy „powielić”. Polecam na ustawieniu tego adresu o numer większy niż nasz router główny dzięki temu w łatwy sposób zapamiętamy ten adres (dla przykładu: jeżeli adres naszego glównego routera to 192.168.100.1 to drugi router niech będzie miał adres 192.168.100.2)
  3. Teraz należy wyłączyć automatyczne przydzielanie adresu ip przez ten router (DHCP) – adresacją zajmuje się przecież router główny. Zrobimy to w zakładce DHCP->DHCP setting, poprzez zaznaczenie opcji ENABLE.
  4. Następnie wybieramy tryb mostu. Dokonujemy tego w zakładce Wirelles -> Wireless Setting, wybierając opcję WDS BRIDGE.
  5. Po wybraniu opcji mostu pojawią się dodatkowe opcje dot. nazwy sieci (SSID i BSSID). Można w łatwy sposób uzupełnić te parametry poprzez naciskając przycisk Survey. W nowo otwartym oknie wybieramy naszą sieć bezprzewodową poprzez przycisk connect.
  6. Po wybraniu sieci (bądź wpisaniu ręcznie) należy uzupełnić pozostałe dane, czyli typ kodowania, hasło oraz zweryfikować kanał na którym dana sieć pracuje – kanał powinien być ten sam co w routerze głównym (ustawiony na stałe). Możemy również nadać nazwę sieci powielającej.
  7. Ostatnią rzeczą jest ustawienie hasła dla sieci powielającej – czyli tej w naszym moście. Ustawiamy je w Wireless->Wireless Security, wybierając odpowiednie kodowanie i wpisując hasło do pola Password.
  8. Naciskamy przycisk SAVE i resetujemy urządzenie.
  9. Po resecie nasz most powinien połączyć się z naszą siecią główną i przydzielić komputerowi który jest połączony z mostem kablem, adres IP z puli naszej sieci domowej. Jeżeli tak się nie stało przeanalizuj jeszcze raz ustawienia routera, czy wszystko zostało poprawnie skonfigurowane.

Należy również zwrócić uwagę, aby router którego sygnał chcemy powielić miał stały kanał nadawania. W przeciwnym razie gdy zostanie ustawiony tryb auto, może być problem z podłączeniem się do tego routera naszym AP-client – router w trybie auto sam wybiera kanał na podstawie tego na którym kanale znajduje się mniej zakłóceń.

 

Konfiguracja taka pracuje również z innym routerem xDSL również z Tp-linka. W chwili publikowania artykułu (pisany był wcześniej – tylko obróbka graficzna się przeciągnęła) głównym routerem stał się router firmy Huawei HG8245H, który dostarcza mi internet światłowodowy. Tak więc, konfiguracja mostu działa z różnymi urządzeniami – należy jednak pamiętać aby kanał wi-fi ustawić w sposób statyczny (wybrać z pola rozwijanego konkretny kanał – nie automatyczne przydzielanie).

 

Pozdrawiam.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *