Uniwersalny moduł do wyświetlacza alfanumerycznego LCD

Tym razem chciałbym Wam przedstawić mini projekt – uniwersalny moduł do wyświetlacza LCD alfanumerycznego (opartego na hd44780 i podobne). Na początek kilka słów wstępu – otóż na rynku jest dostępnych wiele wyświetlaczy LCD alfanumerycznych ( w dalszej części artykułu będę używał tylko sformułowania LCD) które posiadają różne sterowniki, lecz kompatybilne z HD44780. Część z nich działa poprawnie przy napięciu 3.3V, a część nie – główny problem w działaniu wynika ze zbyt niskiego napięcia dostarczonego do V0.

Typowe podłączenie zasilania kontrastu - zaczerpnięte z noty katalogowej TC1602A

Typowe podłączenie zasilania kontrastu – zaczerpnięte z noty katalogowej TC1602A

Potencjał ten jest odpowiedzialny za kontrast wyświetlanych znaków na LCD. Większość sterowników w nocie katalogowej ma zadeklarowane, że minimalne napięcie może wynieść 3V, lecz widoczność znaków przy takim napięciu może nie być zadowalająca. Zmierzyłem w wyświetlaczu który posiadam, jakie napięcie występuje przy niskim kontraście (napis był ledwo widoczny – można było rozpoznać co jest wyświetlane) – wyniosło ono prawie 3,5 VDC (wyświetlacz ten posiada sterownik SPLC780D). Wywnioskować można że, przy zasilaniu całego układu, w którym znajduje się wyświetlacz LCD, napięciem 3.3VDC wyświetlane znaki będę miały niski kontrast, przez co mogą być niewidoczne.

Aby możliwe było zastosowanie takiego wyświetlacza w układzie z niższym napięciem, można zastosować przetwornicę napięcia ujemnego (do pinu V0 odpowiedzialnego za kontrast, ma być doprowadzona różnica potencjałów, poprzez potencjometr do kalibracji tego kontrastu – jak to zostało przedstawione na poprzednim zdjęciu). Dzięki temu uzyskałem napięcie (różnicę potencjałów między zasilaniem VDD a wyjściem z przetwornicy) o wartości około 6,6VDC (maksymalne napięcie dla tego sterownika to 7.3VDC) dla zasilania 3.3VDC (przetwornica ICL7660 którą zastosowałem, na wyjściu daje napięcie ujemne takie same co do wartości napięcia wejściowego). Poniżej przedstawiam schemat ideowy układu wraz z mozaiką płytki.

 

Płytka posiada wymiar 66mm x 23mm

Na płytce znajduje się zworka, dzięki której możemy wybrać czy moduł ma działać z przetwornicą czy bez – możliwe jest zastosowanie tego modułu w urządzeniach zasilanych napięciem 5V a także 3.3V. Dodatkowo w module tym umieściłem tranzystor bipolarny, dzięki któremu możliwe jest włączanie i wyłączanie podświetlenia wyświetlacza. Na płytce umieściłem również 3 złącza, które ułatwiają podłączenie wyświetlacza:

  • złącze zasilania,
  • złącze konfiguracyjne zawierające takie sygnały jak R/W, EN, RS, light (podświetlenie)
  • złącze danych – założyłem, że będę wykorzystywał tylko komunikację z wykorzystaniem 4 pinów D4 do D7.

Poniżej przedstawiam dwa zdjęcia podłączonego modułu.

Na powyższych zdjęciach układ działa z napięciem 3.3V. Jak na razie nie zauważyłem jakichkolwiek problemów z działaniem tego układu.

Zapraszam do komentowania i oceniania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *