Zapis ustawień domyślnych, podczas konfiguracji z HMI – opcja RETAIN

Podczas wykonywania wizualizacji na panelach HMI, nie raz stosowałem parametryzację układu sterowanego. Jednak podczas resetu sterownika, wszystkie parametry wcześniej ustawione, resetowały się i powracały do wartości domyślnych. Było to uciążliwe, głównie z tego względu że przy układach, gdzie mogły pojawić się zaniki napięcia, należało parametry nastaw na nowo wprowadzać. Na szczęście Siemens, przewidział możliwość zapisu wartości wybranych zmiennych – służy do tego funkcja Retain.

Opcja Retain (z ang. zachować) decyduje o zachowaniu wartości aktualnych bloku danych podczas rozruchu sterownika.  W chwili zaniku napięcia, dane z zaznaczoną opcją Retain są przechowywane w pamięci nieulotnej. Podczas rozruchu sterownika wartości te z pamięci nieulotnej są przywracane. Gdy tej opcji nie mamy zaznaczonej wartości zmiennych w blokach przy każdym rozruchu sterownika, są inicjowane wartościami z kolumny wartości początkowych (Start value). Dotyczy to również przejścia z opcji RUN na Start.

Usunięcie danych z pamięci nieulotnej przy zaznaczonej opcji Retain możliwe jest jedynie przy użyciu przełącznika MRES (fizycznego i programowego w sterownikach S7-1500, a tylko programowego w S7-1200)

W blokach z załączoną optymalizacją opcję Retain ustawia się globalnie dla całego bloku danych, natomiast w blokach symbolicznych (z wyłączoną optymalizacją) można go ustawiać indywidualnie dla każdej zmiennej.

Tym krótkim poradnikiem, rozwiązałem pewnie problem, który wielu osobom ciążył dość długo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *